Srpen 2015

Být chytrý je špatné! – A to čo je?

23. srpna 2015 v 11:38 Plané žvanění
Dnešní mládež (připadám si jako dědeček) mě jakýmsi způsobem vytáčí. Způsob jakým se chovají k inteligentní lidem. Hned ze začátku musím říct, že nemůžeme házet všechny do jednoho a pytle a bla, bla, bla, ale drtivá většina se kterou mám tu čest, či nečest setkávat se je taková. Vlastnost být chytrým je pro ně asi špatná, protože znalostmi ostatních naprosto opovrhují, nemají zájem se poučit. Vždy mě strašně pobaví jejich rádoby urážka "No jo šprt". Co je špatné na tom být inteligentní? Nic! Osobně si myslím, že když někdo uráží inteligentního člověka, jenom kvůli jeho inteligenci, je to čistě jen pokus o promasírování si svého ega. Myslím, že lidé, kteří opovrhují moudrostí, sami vědí, že je to špatné, ale asi je jednoduší to neřešit.

A co jsem sakra vlastně chtěl říct? Ti, co jste uráženi za svou inteligenci, si neberte jejich urážky vážně prakticky slaboduše kopou kolem sebe. Ti co urážíte, zamyslete se. Tím, že urážíte moudrost jen víc a víc prokazujete svoji hloupost.


Jinak vám všem přeji hezkou neděli.

Citát dne

23. srpna 2015 v 11:07 Citáty
"Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost. Nemilovat moudrost však znamená stávat se hlupákem." - Jan Amos Komenský

Gentleman?

22. srpna 2015 v 19:11 Myšlenky na úrovni

Při slově gentleman si nejspíše každý z vás představí slušně se chovajícího muže v elegantním obleku. Tato představa je v svém smyslu bezchybná. Každý gentleman by měl dodržovat pravidla společenské etikety, jak nejlépe dokáže, měl by taktéž být uctivý, pokorný a jiné podobná adjektiva. Ve svém smyslu gentleman je moderní rytíř. Rytíři totiž při svém pasování skládali slib, že budou bránit nevinné, ženy, děti, bude pokorný a také zbožný. Kromě zbožnosti tyto pravidla zůstala dodnes, ale byli ještě doplněna o etiketu.

To bychom měli co se chování gentlemana narychlo shrnuto vše, avšak ještě jsme ze začátku zmínily elegantní oblek. Je opravdu oblek tak podstatný pro gentlemana? Má odpověď zní: ne. Snad všemi známá věta "Šaty dělají člověka" je pravdivá, je možné ji pochopit z různě. Šaty jsou však klamavé, vždy jakýmsi způsobem označovali, kdo je jejich nositel, kdo nosil oblek, netrpěl zřejmě chudobou, tudíž se od něj očekávalo, že je to jistě slušný člověk. Ale jde pouze o vnější pohled, nikdy oblečení nemůže určitě vypovídat o tom jaký to člověk doopravdy je. Například v písničce, kterou zpívá pan Werich, "Šaty dělaj člověka" je část "Lháři ve fraku každý věří" a to je právě ono. Tudíž muž v obleku není ihned gentleman. Jak tedy Gentlemana poznat? Poznáme ho tedy pouze podle způsobu, jakým se chová k lidem a to je ten největší poklad.

Zkrátka jestli chcete býti gentlemanem, je třeba chovat se tak, jak se sluší a patří, a dodržovat etiketu jak nejlépe dokážete. Musíte být vstřícní a vážit si všeho, čeho je třeba. Doporučuji vám, ať neočekáváte hned samou chválu na vaší osobu, v každém případě si můžete vážit aspoň sama sebe.