Září 2017

Tolerance?

8. září 2017 v 16:18 | DualitaGentlemana
Tolerance
Dnes jsem se dostal do diskuze ohledně tolerance, politické korektnosti a migrační krize. Samozřejmě během diskuze se zasáhlo do dalších témat, které jsou související. V takovýchto tématech si člověk, vždy najde něco, co se mu nelíbí nebo něco nad čím by se hádal. Samozřejmě ani já nejsem výjimka. Tentokrát jsem se poněkud rozlítil nad slovem TOLERANCE. O co jde? - Můžete se ptát. No jde o to, že toto slovo je používáno čím dál častěji ve spojitosti s náboženskými menšinami nebo ve spojitosti s osobami různého vyznání a orientací, či názorů. A co je tedy špatně? Nu špatně je dle mého to jak někteří lidé ono slovo chápou.
Tolerance je slovo, které dle všeho chápou lidé různě. Poslední dobou to vypadá, že v Evropě se to slovo chápe, jako výraz pro slušné a dobrotivé ústupky, pro dobro cizích náboženství apod. Já však to slovo chápu trochu jinak. Samozřejmě tolerance je vlastně něco jako strpení něčeho cizího, či nepříjemného, nežádoucího. To však dle mého neznamená, že být tolerantní znamená dělat ústupky. V tomto bodě to ve mne začíná vřít. Jak si tedy představuji například tolerantní chování osoby? No asi tak (příklad): školní jídelna
"Kvůli svému vyznání nemohu jíst vepřové" - tolerance - "Tak ho jíst nemusíš, zcela toleruju tvé vyznání tak ti to nikdo nebude cpát do úst."
Špatný přístup:
"Kvůli svému vyznání nemohu jíst vepřové" - tolerance - "Oh tak to se moc omlouváme, už nikdy nebudeme vařit vepřové, aby vás to neurazilo nebo nepohoršilo."
Asi je jasní na jaký případ tak narážím. Je mi popravdě šuměnka, jestli někdo jí nebo nejí vepřové nebo neděla takové, či makové věci. Tolerantnost je tedy, že tu osobu nebude, žádným způsobem odsuzovat nebo ji nutit, aby dělala to, co mně je přirozené. Pokud se tedy nějaké osobě něco nelíbí, tak ať to nedělá, popřípadě nejí nebo cokoliv, ale v žádném případě nebudu měnit své zvyklosti, či jiné věci. Pokud by nějakou osobu pohoršovalo to, že někde uvidí např. křesťanský kříž nebo, že v jídelně se bude jíst vepřové, tak takovou osobu bych mohl považovat za hloupou. Poněvadž přišla do prostředí, kde je to přirozené, tak nemůže vyžadovat ústupky. Tolerantní společnost bude chápat, že to té osobě vadí a nebude ji tedy do ničeho nutit, ať si každý dělá, co chce, pokud to není proti zákonům. A když se někdo dostane do oblasti, kde je něco přirozené, tak nemá dnes žádné právo se domáhat ústupků. A pokud se to nelíbí, tak je vždycky možnost se vrátit zpět odkud se přišlo.

Závěrem tedy, klidně buďme, tolerantní respektujme, pokud se někomu něco nelíbí nebo je mu to nepříjemné o tom žádná, ale neznamená to, že musíme dělat ústupky.